Тим часом наші мами та бабусі мали рацію: розгулювати по дому в черевиках, які щойно "місили болото" на вулиці, не гігієнічно. Ви пересуваєтеся лише на персональній автівці? Але ж вона ж до порога вас не довозить?

До теми ГРВІ чи глисти: симптоми зараження можуть бути однакові

Звісно, якщо в домі чисто й тепло, можна не заморочуватися й ходити босоніж. Але навіть тоді існує певний ризик, особливо якщо у вас є діти та/або домашні тварини. Який ризик? Читайте про це далі.

Небезпека на лапах та взутті

Токсокари населяють кишечник інфікованих котів і собак Токсокари населяють кишечник інфікованих котів і собак / Фото Pexels

Є такий вид глистів – токсокари, що викликають паразитарне захворювання – токсокароз. Ці паразити населяють кишечник інфікованих котів і собак. Якщо тварина – безпритульна, то вона 100% заражена ними.

Чотирилапі переносять захворювання зазвичай безсимптомно, з випорожненнями виділяючи яйця глистів в навколишнє середовище. До організму людини ці паразити потрапляють двома шляхами:

  1. Фекально-оральним. Дитина, граючись у пісочниці, облизала брудні пальці чи іграшку або з'їла немите яблучко.
  2. Контактно-побутовим. Дитина угледіла "на горизонті" милого песика-безхатька й помчала його обіймати. Або ж ви самі принесли гельмінтів додому – на взутті. Собака, радіючи поверненню господаря, облизав ваші черевики. Усе, яйця токсокари – у його кишечнику! Ви також можете рознести цих паразитів по коридору – і тоді ними заразяться й домашній улюбленець, і вся родина, передусім – малеча. (За статистикою, на токсокароз хворіють, як правило, діти.)

Що відбувається з організмом при токсокарозі

Що відбувається з організмом при токсокарозі

Тривалий головний біль - ознака глистів / Фото Pexels

Через 2 – 4 тижні після зараження з яєць вилуплюються личинки й з током крові з тонкого кишечника мігрують до різних органів. Імунітет, звісно, у цей час ґав не ловить – реагує на загрозу: навколо непроханих гостей виникає запалення й формуються щільні фіброзні капсули. "Запаковані" личинки незабаром гинуть, однак самі капсули залишаються.

Симптоми з'являються лише в період міграції личинок. Це:

  • зростання температури до +37,2°C і вище,
  • утома,
  • головний біль,
  • біль у животі та м'язах,
  • висип на шкірі,
  • збільшення лімфатичних вузлів,
  • кашель.

Існують 4 форми токсокарозу:

  1. Безсимптомна. Прояви відсутні – як і наслідки зараження.
  2. Вісцеральний токсокароз. Личинки гельмінтів потрапляють до печінки й можуть дістатися легень. Захворювання діагностують за результатами аналізу крові: тест покаже перевищення рівня еозинофілів та ферментів печінки. Хворі скаржаться на постійну втому, підвищення температури тіла (до +38°C), біль у животі та висип на шкірі.
  3. Очний токсокароз. Зазвичай уражається одне око. Проявляється захворювання хоріоїдитом (запаленням судинної оболонки ока). У цьому випадку є ризик відшарування сітківки, що загрожує втратою зору.
  4. Церебральний токсокароз. Основні прояви – сильний головний біль та епілепсія. Часто цю хворобу плутають із пухлиною мозку.

Щоб виявити токсокароз, необхідно здати кров на загальний аналіз, а також на антитіла IgG до токсокар. За потреби пацієнта направляють на рентгенологічне дослідження черевної порожнини або легень. При проблемах з очним яблуком досліджують очне дно, а при підозрі на церебральний токсокароз роблять забір рідини з головного мозку для аналізу на наявність личинок гельмінтів.

Як захистити від токсокар дитину, домашніх улюбленців і себе самих

Профілактичний засіб "Ворміл Фіто" / Фото Ворміл Фіто

  1. Коли ваш малюк грається в пісочниці, не випускайте його з поля зору. Ви лиш на мить відволіклися, а дитя вже тре обличчя немитими ручками або перевіряє, який на смак пісок.
  1. Вирушаючи на прогулянку, обов'язково візьміть із собою санітайзер і вологі серветки. Якщо прогулянка буде довгою, покладіть до сумки перекус для дитини, але такий, щоб вона могла його з'їсти, не беручи до рук: замість булки – фруктовий мус у тюбику, замість цілого фрукта – порізаний на шматочки, які дитина зможе з'їсти за допомогою одноразової виделки.
  2. Ретельно мийте овочі та фрукти – і перш ніж покласти їх до холодильника, і перед споживанням.
  3. Не забувайте вчасно проводити дегельмінтизацію домашнім улюбленцям.
  4. Уникайте контактів із тваринами-безхатьками. А якщо підберете котика чи песика з вулиці, то віднесіть його спершу до ветклініки й лише після цього – додому.
  5. Під час вигулу собаки пильнуйте, щоб він, бува, не скуштував фекалій інших собак. Деякі чотирилапі не лише п'ють воду з унітаза й валяються у калюжах, а й мають отаку огидну звичку.
  6. Регулярно чистьте котячий лоток.
  7. Коридор – одне з найбрудніших місць у домі. Тому якомога частіше робіть там вологе прибирання, використовуючи безпечні дезінфекційні засоби.
  8. Не ходіть по дому у вуличному взутті й поясніть дитині, чому їй також не слід так робити.
  9. Придбайте в аптеці профілактичний засіб, наприклад "Ворміл Фіто". Це – не лікарський препарат, а біологічно активна добавка. Протипаразитарні засоби містять або диетилкарбамазин, або альбендазол. Обидві діючі речовини мають побічні ефекти, тож приймати препарати з ними можна лише при підтвердженому діагнозі й під наглядом лікаря.

Натомість у складі "Ворміл Фіто" – лікарські рослини. Гіркоти, що містяться в них, створюють у кишечнику середовище, де паразити просто не в змозі вижити.

Окрім того, рослинний комплекс сприяє травним процесам:

  • стимулює відтік жовчі та вихід газів з кишечника,
  • покращує апетит,
  • нормалізують функції печінки.

Застосовують "Ворміл Фіто" й профілактично, і у складі комплексної терапії захворювання – для посилення глистогінного ефекту.

Примати біологічно активну добавку – у капсулах чи у вигляді сиропу – можна як дорослим, так і дітям від 3 років.