Яйця аскарид потрапляють до кишечника людини разом із їжею (наприклад, при споживанні немитих овочів чи фруктів), при дотику до рота брудними руками й навіть... при вдиханні пилу в суху, вітряну погоду, особливо в сільській місцевості.

Читайте також У дитини глисти – профілактика знадобиться всій родині

Гельмінти провокують підвищення температури тілаГельмінти провокують підвищення температури тіла / Фото Pexels

У навколишньому середовищі паразити містяться у фекаліях, тож будь-який, навіть мінімальний, контакт із людськими чи тваринними випорожненнями, а також із їжею, водою та предметами, забрудненими ними, становить для нас потенційну загрозу.

З яєць, що потрапили до нашого ЖКТ, вилуплюються личинки. Крізь стінки кишечника вони проникають у кров і з кров'ю "мігрують" до печінки та легень. Із легень перебираються на стінки бронхів, а через бронхи, трахею та гортань потрапляють до горла. Переміщаючись, паразити подразнюють кашльові рецептори, спричиняючи стійкий сухий кашель, який неможливо здолати жодними ліками. Ми заковтуємо ці личинки – і вони знову потрапляють до кишечника, де досягають статевої зрілості, паруються й відкладають яйця. Весь процес триває тижнів зо два. Яйця, відкладені дорослими особинами, виводяться з організму з калом. Так небезпечний збудник потрапляє в довкілля.

"Мандруючи" організмом донора, паразити викликають запальні процеси в різних органах: у кишечнику, печінці, легенях, бронхах, гортані, горлі, навіть у мозку та шкірі.

Стійкий кашель може бути ознакою паразитів Стійкий кашель може бути ознакою паразитів / Фото Pexels

  • З'являються симптоми, як при застуді: сухий кашель і охриплість. Якщо при цьому утруднюється дихання, людина може подумати, що в неї – бронхіт чи пневмонія. А при появі кровохаркання (рідкісного, але можливого симптому аскаридозу) – запідозрити туберкульоз чи рак легень.
  • Аскаридоз легко сплутати з алергією, адже глисти нерідко провокують шкірні прояви: висипи та свербіж.
  • А ще глистяна інвазія спричиняє порушення концентрації уваги, гіперактивність та проблеми зі сном.
  • Організм реагує на паразитів підвищенням температури до +38 градусів, збільшенням лімфовузлів, печінки та селезінки.
  • Уражена глистами людина скаржиться на загальну слабкість, нездужання й головний біль.
  • У дітей можуть виникати розлади нервової системи, аж до судом та епілептичних нападів.

Деякі з цих ознак ми навряд чи спишемо на банальну простуду, ГРВІ, алергію чи виснаження на роботі. Але більшість – цілком. Багато хто з нас справді часто застуджується, страждає на алергію, багато працює, а отже, хронічно втомлюється.

Симптоми, що спонукають нас уже не йти, а мчати до лікаря, з'являються на запущеній стадії хвороби:

  • біль у животі;
  • нудота;
  • блювота;
  • діарея або, навпаки, стійкі закрепи;
  • метеоризм;
  • анемія;
  • різка втрата ваги.

Часом аскариди так розмножуються, що заповнюють увесь просвіт кишечника, провокуючи кишкову непрохідність! Личинки-"мігранти" осідають в очах, вухах, мозку, печінці, селезінці. Звісно, організм жертви починає опиратися "загарбникові" й "пакує" личинку в капсулу. Оболонка кальцифікується, і личинка гине, але чужорідне тіло залишається, порушуючи роботу ураженого органу.

До теми У маршрутці та в гостях: несподівані місця, де можна підхопити паразитів

Отже, ви зауважили в себе якісь із перелічених симптомів. Минуло кілька днів чи навіть тижнів. Ви вживаєте певних заходів, наприклад приймаєте ліки проти кашлю, призначені сімейним лікарем. Проте бажаного ефекту немає. Як діяти далі? Зробити лабораторний аналіз калу на яйця аскарид. А ще краще – дослідити кров із вени на антитіла IgG. Річ у тім, що гельмінти відкладають яйця не постійно, і можна отримати негативний результат тесту лише тому, що було обрано "не той день" для здачі матеріалу на аналіз.

Зверніться до лікаря / Фото Pexels

Якщо підозра на глистяну інвазію підтвердиться, не займайтеся самолікуванням – зверніться до сімейного лікаря. Лише він зможе призначити коректну протипаразитарну терапію. Препарати для боротьби з паразитами (особливо внутрішніми) мають низку побічних ефектів, тож не можна приймати ці ліки на власний розсуд. Ви доволі швидко позбудетеся глистів, якщо чітко дотримуватиметеся рекомендацій фахівця.

Як не заразитися аскаридами

  1. Старанно мийте руки з милом перед їжею, перш ніж торкнутися ними обличчя чи рота. Так само ретельно мийте перед споживанням овочі, фрукти і зелень.
  2. Уникайте місць, де є ризик вдихнути яйця паразитів (сараїв, полів, де розкидано гній), особливо в посушливі, спекотні дні.
  3. Подбайте про здорове співвідношення мікроорганізмів у вашому кишечнику. Таким чином ви підтримаєте нормальну роботу імунної системи. Це означає:
  • "ні" – прийому антибіотиків без дозволу лікаря,
  • "так" – правильному харчуванню та дотриманню правил особистої гігієни.

Навіть якщо яйця глистів і потраплять до кишечника, корисна мікрофлора знищить їх.

  1. Приймайте біологічно активну добавку "Ворміл Фіто". Це – натуральний засіб, до складу якого входять гіркоти рослин, як знайомих вам (приміром, куркуми довгої, кмину звичайного), так і екзотичних (псолареї ліщинолистої та малотусу філіппінського).

Рослинний протиглисний комплекс для всієї родиниРослинний протиглисний комплекс для всієї родини / Фото Ворміл Фіто

"Ворміл Фіто":

  • відновлює пошкоджену слизову кишечника;
  • створює у ньому особливе середовище, непридатне для виживання паразитів;
  • поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту,
  • стимулює апетит.

А ще – знижує інтоксикацію при гельмінтозах.

Ще однією безперечною перевагою "Ворміл Фіто" є те, що він знижує ризик рецидивів аскаридозу та ентеробіозу.

Випускається біологічно активна добавка у двох формах: як сироп та в капсулах. Приймати її можуть як дорослі, так і діти починаючи з трьох років.