Ви з ранку до вечора на ногах – отже, ризикуєте заробити варикозне розширення вен. Постійно перебуваєте у вирі людей – ризикуєте підхопити грип чи COVID-19. Цілісінький день не відриваєте очей від монітора – від перенапруги погіршується зір. Але є ще одна серйозна проблема, про яку не прийнято говорити. Ні, це не геморой, що є наслідком тривалого сидіння й загалом малорухливого способу життя, а... гельмінти.
До теми Ентеробіоз: картина із життя глистів
Відомо, що найчастіше внутрішні паразити потрапляють до нашого організму через брудні руки, а також із забрудненими яйцями глистів їжею та водою. Транзитом яйця проходять через стравохід і шлунок до тонкого кишечника, де з них вилуплюються личинки, які швидко дозрівають і починають відтворювати собі подібних.
Частина гельмінтів так і залишається в кишечнику, але деякі, "пробуривши" його стінки, потрапляють у кровотік і з кров'ю мігрують до різних органів – від кісток і печінки до головного мозку та очей, отруюючи організм господаря продуктами своєї життєдіяльності.
Працівники фермерських господарств ризикують заразитися глистами / Фото Pexels
Звісно, у побуті ми намагаємося дбати про чистоту рук. Але якщо вдома ми стикаємося з паразитами ситуативно (наприклад, принісши токсокар на брудному взутті чи забувши вчасно провести дегельмінтизацію чотирилапому улюбленцеві), то на робочому місці контактуємо з ними набагато частіше.
10 професій, представники яких найбільше ризикують захворіти на гельмінтоз:
Працівники фермерських господарств, де вирощують велику рогату худобу, свиней та рибу.
Працівники боєнь.
Працівники м'ясо-рибних цехів.
Постачальники й продавці м'яса та риби.
Кухарі.
Мисливці та рибалки.
М'ясо (сире або без достатньої термічної обробки) може містити збудників трихінельозу, теніозу та теніаринхозу. Наскільки небезпечні ці захворювання?
Візьмімо, наприклад, трихінельоз. Це – один із найважчих гельмінтозів. Заражаються ним при контакті зі свининою, інфікованою нематодами з роду Trichinella. Для цього її не обов'язково їсти – достатньо торкнутися шматка сирого м'яса, а потім (не помивши рук) інших продуктів або безпосередньо рота.
До організму людини та ссавців трихінели потрапляють у вигляді личинок. Минає 3 – 4 доби, і вже дорослі гельмінти починають розмножуватися. Самка паразита відкладає від 200 до 2 000 личинок. Тож незабаром "армія" трихінел настільки зростає, що стає загрозою для самого життя інфікованого, викликаючи в нього:
- міокардит (запалення серцевого м'яза);
- менінгоенцефаліт (одночасне запалення оболонок мозку, сірої та білої речовини);
- пневмонія.
Риба може містити збудників анізакідозу, опісторхозу та дифілоботріозу / Фото Pexels
Рибні тушки можуть містити збудників анізакідозу, опісторхозу та дифілоботріозу.
В інфікованого погіршується апетит, його турбують відрижка та нудота, біль і важкість у шлунку. І людина переконана: це гастрит, достатньо відмовитися на якийсь час від гострого, смаженого, копченого – і всі проблеми наче рукою зніме. Насправді ж це зовсім не запалення слизової шлунка – так дають про себе знати паразити, що перфорують слизову жовчного міхура та жовчних проток. У найгіршому випадку наслідком захворювання під назвою "опісторхоз" може стати рак жовчного міхура, печінки чи підшлункової залози.
- Працівники дитячих таборів.
- Працівники ясел, дитсадків та шкіл (особливо вчителі молодших класів).
"Де діти – там і глисти" – таке твердження ріже вухо, але відповідає дійсності. Згадайте своє дитинство. Хто з вас у віці 3 – 7 років надто переймався гігієною рук чи, підібравши під деревом червонобоке яблуко, біг його мити? Максимум – ви обтирали об футболку. Крім того, малюки тісно контактують одне з одним. Тож інфекції в дитячих колективах поширюються дуже швидко.
Найчастіше дітей уражає ентеробіоз. Його перший симптом – свербіж в області ануса. Гострики (збудники захворювання) живуть і розмножуються в кишечнику, але запліднені самки виповзають через задній прохід назовні, щоб у складках шкіри відкласти яйця. Міграція відбувається зазвичай, коли дитина спить, бо тоді її сфінктер розслаблений і гельмінти легко долають шлях від тонкої та товстої кишки до ануса.
Ентеробіоз дуже заразний. Дитина, розчісуючи анус, лишає яйця гостриків на всьому, чого торкається руками. Так інфікуються інші діти та дорослі. В останніх захворювання має легший перебіг, але вони також заражають свою родину, у тому числі дітей.
Агрономи
Найбільше паразитичних червів у навколишньому середовищі містить ґрунт / Фото Pexels
Найбільше паразитичних червів у навколишньому середовищі містить ґрунт. Таким чином усі, хто часто контактує із землею, особливо ризикують захворіти на гельмінтоз. За статистикою ВООЗ, глистами, що передаються з часточками ґрунту, інфіковано... майже чверть населення планети!
Одним із найпоширеніших захворювань, які передаються через забруднений яйцями та личинками гельмінтів ґрунт, є аскаридоз. 2019 року його виявили більш ніж у 30 тисяч українців, із яких майже 59% – міські жителі.
Аскариди – дуже живучі. У землі їхні яйця зберігають біологічну активність від 7 до 10 років! І щоб заразитися цими паразитами, не обов'язково контактувати із самим ґрунтом – достатньо з'їсти немитий овоч або фрукт.
Аскариди небезпечні своєю "непосидючістю". Із током крові вони потрапляють у легені, головний мозок, нирки, печінку. Самки виростають завдовжки 40 сантиметрів. І за рік одна отака "пані" відкладає до 250 тисяч яєць. Якщо у кишечнику утворюється ціле "кубло" дорослих аскарид, кишкової непрохідності не минути. І врятувати життя людині в цьому разі може лише невідкладне хірургічне втручання.
Корисно Аналізи на гельмінти: які, кому та коли здавати
Прибиральники
Глистами заражаються не лише орально-фекальним шляхом, а й вдихаючи їх разом із пилом. Найчастіше так передаються токсокари – збудники токсокарозу.
Переносниками цієї інфекції є кішки та (рідше) собаки. До навколишнього середовища яйця токсокар потрапляють із випорожненнями тварин. Коли екскременти висихають, ця мікроскопічна проміжна форма гельмінтів змішується з вуличним пилом або піском (якщо кіт чи собака сходили до дитячої пісочниці в туалет). Далі ми приносимо яйця паразитів на підошвах взуття додому чи на роботу, де вони потрапляють у повітря, яке ми вдихаємо.
Що частіше людина контактує з пилом, то більше ризикує заразитися.
То чи є вихід
"Ворміл Фіто" – протиглистний комплекс для всієї родини / Фото Ворміл Фіто
Звісно, звільнятися з роботи – не варіант. Адже гельмінти – повсюди. Вони супроводжують людину споконвіку як невід'ємна частина біоценозу. Можна взагалі не виходити з дому й однаково ними заразитися.
Щоб цього не сталося, дотримуйтеся простих правил:
- Дбайте про чистоту своєї оселі та робочого місця.
- Регулярно мийте руки з милом і користуйтеся санітайзерами.
- Візьміть за правило: на робочому місці – жодних перекусів.
- Якщо працюєте просто неба, на фермі, у цеху – по закінченні робочого дня обов'язково приймайте душ.
- Придбайте рослинний комплекс "Ворміл Фіто". Це – не лікувальний препарат, а біологічно активна добавка. Її приймають при терапії гельмінтозу (як додаток до призначеного фахівцем лікування) і для профілактики.
Як працює антигельмінтний засіб
Рослинні гіркоти у складі "Ворміл Фіто" блокують глистам можливість розмножуватися, створюючи в кишечнику середовище, абсолютно несприятливе для їхніх яєць та личинок. Паразити не досягають статевої зрілості й, відповідно, не дають потомства.
Приймаючи цю добавку, ви відзначите поліпшення самопочуття. Адже "Ворміл Фіто":
- сприяє дезінтоксикації організму,
- а також нормалізує процеси травлення.
Випускається засіб у двох зручних формах: у вигляді сиропу та в капсулах.
Приймайте "Ворміл Фіто", працюйте із задоволенням і будьте здорові!