Нематоди, або гострики, – це дрібні паразитичні черви сіро-молочного кольору. Самці сягають 5 міліметрів у довжину, самиці – 12 міліметрів. Тож побачити цих ниткоподібних глистів можна неозброєним оком. Хвіст самців має форму гачка. У самок він загострений. Звідси й назва – гострики.

До теми Аналізи на гельмінти: які, кому та коли здавати

Передаються ці гельмінти фекально-оральним шляхом – через брудні руки або (рідше) при вдиханні пилу, що містить яйця паразитів. Як вони потрапляють у пил? Яйця глистів є у слизі, що виділяється з анального отвору зараженої людини чи тварини. Слиз висихає, і вони разом із пилом здіймаються в повітря. Через носоглотку чи ротову порожнину яйця потрапляють до товстого кишечника, де з них вилуплюються личинки. Через місяць гострики досягають статевої зрілості й починають паруватися. Після цього запліднені самки виходять через анус назовні, а самці гинуть.

Найчастіше самиці мігрують уночі, коли сфінктер інфікованого розслаблений. Виконавши свою "життєву місію" – відклавши яйця у складках шкіри довкола заднього проходу та передньої частини піхви у дівчаток/жінок, самиці засихають, перетворюючись на безформні грудочки. Цей процес супроводжується сильним свербежем, через що інфікований починає розчухувати шкіру та слизову. Яйця гельмінтів потрапляють йому під нігті, на пальці та долоні. Цими ж руками він торкається предметів побуту, свого обличчя, ротової порожнини. Так цикл повторюється, тільки тепер людина й сама хворіє на ентеробіоз, і для оточення становить загрозу.

Як ще крім свербежу ануса проявляється хвороба

Як проявляються глисти / Фото Rawpixel

Попервах, поки гостриків мало, – ніяк. Але з ростом їхньої "армії" виникають такі ознаки:

  • Печіння в задньому проході.
  • Почервоніння, подразнення шкіри довкола ануса та геніталій.
  • Свербіж і печіння вульви у дівчаток та жінок. (При масивному зараженні паразити заповзають до піхви й через матку пробираються до порожнини малого тазу, а звідти – до черевної порожнини та очеревини. Уявляєте, наскільки це небезпечно!)
  • Утрата апетиту.
  • Біль у животі.
  • Нудота.
  • Нервозність.
  • Гіперактивність.
  • Часті головні болі.
  • Проблеми з випорожненням кишечника.
  • Часті прокидання вночі, надмірна сонливість протягом дня.
  • Слабкість, труднощі з концентрацією уваги.
  • Темні кола під очима.
  • Скрегіт зубів уночі.
  • Нічне нетримання сечі.
  • Плаксивість.
  • Рідше: хронічне запалення слизової товстої кишки та анемія.

Більшістю перелічених симптомів даються взнаки й інші проблеми зі здоров'ям, наприклад алергія. Чи справді це саме ентеробіоз, покаже забір мазків із заднього проходу. Найкраще його робити три дні поспіль за допомогою звичайного ватного тампона – обов'язково зранку, перед походом до туалету та в душ. Якщо організм уражений паразитами, при якомусь із заборів на тампоні залишиться дорослий глист – живий чи мертвий. Дослідження калу, особливо коли гельмінтів ще небагато, може й не показати їх наявності в організмі.

Хто з дорослих – у групі ризику

Існує так звана професійна група ризику. Це – працівники геріатричних закладів, місць позбавлення волі, а також дитячих садків. Утім, ризикують усі, у чиєму домі підростають діти дошкільного віку.

До теми Безпечне сироїдство: як уникнути гельмінтозу на здоровій дієті

Позбутися гостриків: місія здійсненна

Позбутися гостриків: місія здійсненнаПрофілактичний засіб "Ворміл Фіто" / Фото Ворміл Фіто

Терапія здійснюється обов'язково під наглядом фахівця. Ліки від ентеробіозу мають низку побічних ефектів та протипоказань, тож для їх придбання потрібен рецепт. Протипаразитарне лікування пройти мусять усі члени родини – незалежно від того, інфіковані вони глистами чи ні.

Крім того, уся родина, від старого до малого, мусить дотримуватися правил гігієни:

  1. Ретельно мити руки з милом: одразу після пробудження (це – обов'язково!), після виходу з туалету, перед приготуванням та прийомом їжі, після ігор, прибирання, прання, прасування та іншої хатньої роботи, перед будь-яким контактом з інтимними частинами тіла й після нього.
  2. Якщо у вашої дитини гострики, то ними можуть бути заражені всі предмети інтер’єру, включно з дверними ручками та вимикачами. Отже, вологе прибирання з використанням дезінфекційних засобів треба проводити щодня.
  3. Найбільша кількість глистів "дислокується" неподалік від того місця, звідки "полку" паразитів прибуло, тобто на спідній та постільній білизні. Звідси випливає наступне правило:
  4. Спідню білизну треба міняти й прати щодня (що не є ні для кого відкриттям), і бажано не раз, а двічі на день: зранку та ввечері. Постільну – також: якщо не щодня, то через день або два. І прати білизну при високій температурі замало – треба ще проходитися по ній гарячою праскою. Лише так ви знищите паразитів, які могли на ній залишитися. Обов'язково прасуємо труси – із зовнішнього та спіднього боку. В ідеалі (як і при ураженні шкіри чи нігтів грибковою інфекцією) після одужання потрібно позбутися всієї білизни, якою користувався хворий.
  5. У кожного в родині має бути свій рушник, який також треба часто прати. Речі інфікованого перуть окремо від речей здорових членів сім'ї.
  6. Коротко підстрижіть нігті – і собі, і дітям.
  7. На період хвороби інфікований (як дорослий, так і дитина) має спати окремо.
  8. Якщо в когось із домашніх є звичка гризти нігті, торкатися губ чи облизувати пальці – її треба якнайшвидше позбутися! Так ви не лише перервете ланцюг передачі збудника ентеробіозу, а й уникнете багатьох інших захворювань, у тому числі паразитарних.
  9. Дбайте про чистоту на кухні. Мийте овочі та фрукти, перш ніж їх спожити.
  10. Їжте продукти, багаті клітковиною.
  11. А от солодощів слід їсти поменше.

Призначену лікарем медикаментозну терапію чудово доповнить біологічно активна добавка "Ворміл Фіто" на основі 16 рослин.

Природні гіркоти, що містяться в цьому комплексі:

  • стимулюють апетит,
  • нормалізують травні процеси,
  • відновлюють ушкоджену паразитами слизову кишечника,
  • сприяють дезінтоксикації організму,
  • знижують імовірність рецидивів ентеробіозу.

Підходить цей засіб не лише для лікування (нагадуємо: у складі комплексної терапії), а й для профілактики глистових захворювань. Він створює в кишечнику середовище, у якому яйця та личинки гельмінтів просто не мають шансів уціліти. Отже людина, випадково їх заковтнувши, не ризикує захворіти.

Приймати "Ворміл Фіто" можуть як дорослі, так і діти віком від 3 років. Оздоровчий комплекс випускається у вигляді сиропу та в капсулах. Тож умовляти дитину, щоб вона випила ложечку "за маму й за тата", не доведеться.

Пам'ятайте про гігієну, приймайте профілактично "Ворміл Фіто" – й ентеробіоз ні вам, ані вашим близьким не загрожуватиме!