Фолікулостимулюючий гормон є білковою речовиною, яка синтезується передньою долею гіпофізу. Зазвичай показанням до визначення його рівня є безпліддя. Проте слід пам’ятати, що відхилення від норми можуть сигналізувати про проблему у самому гіпофізі або ж у гіпоталамусі, який контролює роботу гіпофізу. При підозрі на такі патологічні стани проводяться додаткові обстеження, а при підтвердженому діагнозі – призначається відповідне лікування.

Читайте також Аналізи на гельмінти: які, кому та коли здавати

Гіпофіз, фолікулостимулюючий гормон та естрогени – як вони між собою пов’язані?

Гіпофіз дозволяє нам рости, розвиватися і народжувати дітей. Він же може стати головним джерелом проблем з функціонуванням яєчників, наднирників або щитоподібної залози, впливати на вагу і зовнішній вигляд шкіри та волосся. Саме він відповідає за лактацію і контроль сечовипускання під час сну. Мало який процес відбувається у нашому організмі, який би принаймні опосередковано не був пов’язаний з роботою гіпофізу. Але ключова роль цієї частинки головного мозку полягає у виробництві, кумуляції та вивільненні гормонів.

Гормонами гіпофізу є:

 • тиреотропін, який стимулює роботу щитоподібної залози;
 • адренокортикотропін, який відповідає за функцію кори наднирників;
 • пролактин;
 • гормон росту;
 • лютеїнізуючий гормон;
 • фолікулостимулюючий гормон.

Фолікулостимулюючий гормон примушує фолікули продукувати естрогени. Навіщо нам взагалі потрібні ці гормони?

Естрогени – це група статевих гормонів, які відповідають передусім за правильний менструальний цикл. Вони стимулюють синтез лютеїнізуючого гормону, який забезпечує овуляцію та формування жовтого тіла (зміненого фолікула яєчника, який функціонує як залоза внутрішньої секреції). Дефіцит естрогену найчастіше трапляється у період постменопаузи, але може спостерігатися й у молодих жінок. Проявляється порушенням менструального циклу, нудотою, нападами головного болю, збільшенням маси тіла і погіршенням загального самопочуття.

Фолікулостимулюючий гормон впливає на чоловічу репродуктивну функцію / Фото Pixabay

Фолікулостимулюючий гормон не лише стимулює продукцію естрогенів. Він ще й збільшує активність ферменту ароматази, який бере участь у процесі перетворення андрогенів в естрогени. Андрогени – це чоловічі гормони, які є еквівалентом естрогенів.

Норми фолікулостимулюючого гормону

Аналіз на фолікулостимулюючий гормон призначають:

 • як частину діагностики жіночого й чоловічого безпліддя (у більшості випадків);
 • у разі нерегулярних менструацій;
 • при порушенні дозрівання у дітей (прискоренні або затримці);
 • при підозрі на порушення у роботі гіпоталамусу чи гіпофізу;
 • з метою діагностики синдрому полікістозних яєчників, але одночасно з оцінкою рівня лютеїнізуючого гормону.

Діапазон нормальних показників гормону (залежно від фази менструального циклу):

 • у фолікулярній фазі (від завершення менструації до настання овуляції) – від 3,03 до 8,08 міжнародних одиниць на мілілітр;
 • у період овуляції – від 2,55 до 16,69 міжнародних одиниць на мілілітр;
 • у лютеїновій фазі (від завершення овуляції до настання менструації) – від 1,38 до 5,47 міжнародних одиниць на мілілітр.

Норма для жінок після настання менопаузи – від 26,72 до 133,41 міжнародних одиниць на мілілітр.

Норма для чоловіків – від 1,7 до 12,0 нанограмів на мілілітр.

Перевищення показників норми фолікулостимулюючого гормону найчастіше виявляють при первинній недостатності яєчників, наприклад, синдромі полікістозних яєчників або у постменопаузальному періоді.

Знижений рівень фолікулостимулюючого гормону може вказувати на недостатність гіпофізу, пухлини гіпофізу або бути побічним ефектом деяких ліків (наприклад, тих, які застосовуються при проведенні хіміотерапія). Проблема з гіпофізом часто призводить до вторинної недостатності яєчників або яєчок.

Лікування залежить від причини. Встановлює причину і призначає лікування лікар-ендокринолог.