Чим відрізняється КТ від МРТ, при яких патологіях призначають ці дослідження і кому вони протипоказані – читайте у матеріалі.

Читайте також Вимірюємо рівень сатурації: як зробити це правильно

У чому полягає суть комп’ютерної томографії

При КТ, так само як і при класичній рентгенографії, для візуалізації органів, кровоносних судин і кісток використовуються рентгенівські промені. Оскільки проведення цього обстеження пов'язане з певними ризиками для здоров'я, проходити його бажано за скеруванням лікаря. Врахуйте, що його у вас можуть вимагати навіть у приватних клініках.

Як працює апарат КТ

Рентгенівський випромінювач, обертаючись навколо тіла людини і довкола своєї осі, сканує пацієнта з кожної точки, завдяки чому на моніторі комп'ютера виводиться зображення досліджуваної ділянки.

Коли потрібно проходити це обстеження

Як порталу Zdorowie пояснила лікарка-радіотерапевтка Беата Павловська-Сендулка з Центру онкології у Варшаві (Польща), комп'ютерна томографія є базовим дослідженням пацієнтів із політравмами (дозволяє виявити поліорганні ураження). Показанням до проведення негайної КТ є підозра на черепно-мозкову травму та/або травму хребта, внутрішньомозковий крововилив чи абсцес мозку (вогнищеве скупчення гною у речовині головного мозку).

Це – надзвичайно цінний метод діагностики в онкології, який застосовується при підозрі на злоякісний процес, та у хірургії (дозволяє підтвердити необхідність проведення оперативного втручання).

Як виглядає апарат КТ / Фото arsmed.lv

КТ допомагає правильно діагностувати різноманітні неврологічні порушення, а також регенераційні зміни хребта. Однак врахуйте, що це дослідження не покаже змін у спинному чи кістковому мозку, не допоможе виявити епілепсії чи розсіяного склерозу і не "засвітить" патологічних процесів у м'яких тканинах, суглобах, сухожиллях та м'язах.

Кому протипоказане

Комп'ютерна томографія з контрастом вважається більш точним методом діагностики, проте не застосовується при:

 • алергії на контрастну речовину в анамнезі;
 • нирковій недостатності;
 • підозрі на внутрішньочерепний крововилив.

Врахуйте, що контрастна речовина може вводитися трьома шляхами (залежно від того, яка частина тіла досліджується):

 • внутрішньовенно;
 • перорально;
 • ректально.

Що таке магнітно-резонансна томографія

МРТ використовує магнітні властивості атомів, з якого складається все довкола, включно людське тіло. Виконання цього дослідження забезпечується потужним магнітним полем, радіохвилями та комп'ютером, який конвертує отримані дані у зображення високої роздільної здатності.

Магнітно-резонансна томографія вважається одним із найбільш безпечних методів діагностики, але доволі виснажливим для пацієнта. Дослідження може тривати навіть до 2 годин і весь цей час людина повинна нерухомо лежати у замкнутому просторі, терпіти шум і досить високу температуру повітря, хоча розробники цього обладнання докладають зусиль, аби обстеження було максимально комфортним для пацієнта і високочутливим, аби не було потреби у заборі тканин для гістологічного дослідження.

МРТ / Фото docrates

Коли призначають МРТ

МРТ застосовують для діагностики захворювань нервової системи (спинного й головного мозку). З її допомогою можна також перевірити стан м'яких тканин, м'язів і суглобів, однак у більшості випадків всю необхідну інформацію можна отримати за допомогою УЗД. Магнітно-резонансну томографію застосовують для обстеження тих ділянок, до яких ультразвукова голівка не може дістатися, наприклад, колінного суглоба.

МРТ органів черевної порожнини призначають, коли вже відомо про певні зміни (наприклад, при підозрі на первинний рак печінки), проте щоб обрати правильну стратегію лікування, необхідно детально їх вивчити. Лікарі наголошують, що застосування магнітно-резонансної томографії позбавлене сенсу при проведенні первинного скринінгу. Оскільки дослідження є затратним у плані часу, застосовувати його доцільно, тільки якщо радіолог знає, що він шукає.

Проводять це дослідження з метою діагностики дископатії грижі міжхребцевих дисків. Однак врахуйте, що у будь-якому випадку доведеться вдатися до класичної рентгенографії, оскільки магнітно-резонансна не "побачить" окостеніння, яким зазвичай супроводжується ушкодження міжхребцевих дисків.

Протипоказання процедури

Дослідження протипоказане пацієнтам із:

 • кардіостимулятором;
 • кохлеарним імплантом;
 • після проведених оперативних втручань з приводу аневризми головного мозку із застосуванням кліпсів;
 • деякими типами штучних клапанів серця;
 • будь-якими чужорідними металічними предметами у тілі, включно зі стоматологічними коронками, оскільки вони можуть реагувати на магнітне поле;
 • клаустрофобією.

Небажано призначати таке дослідження маленьким дітям і людям похилого віку – власне, через дискомфорт, яким супроводжується це дослідження. Виробники вже мізкують над тим, як вирішити цю проблему. Один із них запропонував обладнання, при проведенні обстеження яким пацієнт може переглядати улюблений фільм і контролювати час. Якщо людині відомо, скільки ще часу триватиме дослідження, почувається більш комфортно.