"Заморити черв'ячка": чому небезпечно їсти, не помивши руки
Аскариди, ціп'яки, гострики, волосоголовці... Від самих назв – мороз по шкірі. Та якщо ці глисти вже у вашому організмі, пізно лякатися й гидувати. Треба негайно оголошувати паразитам війну. Медики застерігають: гельмінтоз – серйозна загроза здоров'ю людини. Ба більше, її життю!
Хороша новина: глисти є не в усіх. Погана: якщо ви досі не потерпали від внутрішніх паразитів, це не означає, що вам удасться зберегти нинішній статус-кво назавжди. За статистикою, просто зараз носіями паразитичних червів є... третина населення планети! Нерідко в людині живе два-три, а то й більше видів глистів.
Цікаво ГРВІ чи глисти: симптоми зараження можуть бути однакові
Де найчастіше ховаються гельмінти
Ризик заразитися глистами існує будь-де: удома, на роботі, на природі, у громадському транспорті, у кафе, на ринку.
У шматку свинини, з якого ви плануєте приготувати крученики, можливо, причаїлися личинки трихінел. У погано вимитих овочах та фруктах – яйця аскарид. Тушка риби може бути "начинена" личинками тремод, які спричиняють таке небезпечне захворювання, як опісторхоз – ураження внутрішньопечінкових протоків, жовчного міхура та підшлункової залози. Паразитів можна проковтнути разом із водою, купаючись у річці чи ставку.
Немає 100% безпеки навіть удома. Адже, приміром, яйця гостриків переносяться разом із пилом і залишаються життєздатними на рушниках та постільній білизні... до шести місяців! Гельмінтами наділяють своїх господарів коти, собаки, черепахи, ігуани та інші домашні улюбленці.
Ознаки зараження глистами
Глистяна інвазія часто перебігає безсимптомно, проявляючись лише при значному ослабленні імунітету. Проте зазвичай наш організм все-таки реагує на непроханих гостей. Серед найпоширеніших симптомів гельмінтозу:
- раптова втрата ваги;
- загальна слабкість;
- біль у животі;
- діарея або, навпаки, закрепи;
- нудота, блювота;
- висипка на шкірі;
- головний біль, запаморочення.
Проте всі ці ознаки не є специфічними, тобто їх можна приписати десяткам, якщо не сотням інших захворювань. Тож для підтвердження діагнозу доведеться здати кров та/або кал на аналіз. На предмет чого саме – вирішить сімейний лікар, терапевт чи педіатр.
Як шкодять здоров'ю людини паразити
Гельмінти погіршують якість життя / Фото rawpixel
Кепський вигляд, постійна втома, відсутність настрою, часті мігрені та біль у животі, нудота, порушення дефекації, через що людина може проводити по пів дня в туалеті, – це лише "квіточки" гельмінтозу. "Ягідки" набагато небезпечніші. Деякі глисти, якщо їх вчасно не виявити й не вивести, провокують серйозні ускладнення й навіть призводять до смерті.
Наприклад, одна аскарида за добу відкладає до 250 тисяч яєць! Дорослі особини цих гельмінтів сягають 40 сантиметрів у довжину, тож не важко уявити їхню небезпечність. Скупчення аскарид (буває, що до кількох сотень) у кишечнику спричиняє кишкову непрохідність. І, щоб відновити нормальну роботу травної системи, потрібне оперативне втручання – і, можливо, не одне.
Щороку в усьому світі від паразитарних захворювань гине близько 14 мільйонів людей. Адже глисти "окуповують" не лише кишечник (з цією думкою ми вже якось звиклись), а практично весь організм людини. Аскариди "в'ють кубло" в легенях. Печінкові сисуни проникають у печінку. Токсокари пробираються в очні яблука. Трихінели облаштовуються в м'язах. Але "відправним пунктом" для більшості гельмінтів слугує кишечник. До організму донора вони потрапляють на стадії яєць чи личинок через брудні руки, заражені їжу та воду, після чого знаходять "найслабшу ланку" травного тракту – тонкий кишечник. Крізь його стінки глисти потрапляють у кровотік, а вже з кров'ю, згідно зі своєю "дорожньою картою", мандрують до різних органів і тканин.
Актуально Токсокароз: хвороба пісочниць та... брудних підошов
Отруюючи організм жертви продуктами метаболізму, паразитичні черви сприяють розвитку в неї артриту, ревматизму, цукрового діабету й неврологічних порушень, виникненню синдрому подразненого кишечника та енцефаліту, призводять до депресії та сліпоти.
Словом, глистяна інвазія практично ніколи не минає без наслідків.
Зараження глистами не минає безслідно / Фото unsplash
Як дати глистам відсіч
Зауважили в себе тривожні симптоми – не зволікайте з візитом до сімейного лікаря. Він вирішить, які аналізи треба буде здати, і, якщо з'ясується, що у вас таки гельмінтоз, призначить відповідне лікування.
Щоб запобігти захворюванню, існує безпечна альтернатива – комплекс "Ворміл Фіто". Це – не ліки, а біологічно активна добавка на суто рослинній основі.
Природні гіркоти у складі протиглистного комплексу:
- Стимулюють моторику кишечника, нормалізуючи травні процеси.
- Поліпшують апетит.
- А головне – створюють у кишечнику середовище, геть несприятливе для гельмінтів. Якщо людина випадково заковтне яйця чи личинки глистів, "Ворміл Фіто" швидко їх нейтралізує. А не буде дорослих особин, то й хвороба не розвинеться й для оточуючих така людина не становитиме небезпеки.
"Ворміл Фіто" буде корисний також тим, у кого вже виявили гельмінтоз, – як додаток до призначеної лікарем протипаразитарної терапії. Адже цей засіб:
- зменшує інтоксикацію організму,
- відновлює слизову кишечника,
- у разі інфікування аскаридами чи гостриками знижує ризик виникнення рецидивів.
Приймати "Ворміл Фіто" можуть як дорослі, так і діти з трирічного віку. Біологічно активна добавка випускається у двох зручних формах: у вигляді сиропу та в капсулах.