Дезінфектор може блокувати дію антибіотиків: нове дослідження

17 листопада 2021, 17:19
Читать новость на русском

Джерело:

НВ

Використання антисептиків та інших дезінфекційних засобів у час пандемії є обов'язковим. Проте, як виявилось, з деякими речовинами потрібно бути особливо обережними.

В Австралії провели дослідження і виявили, що популярний дезінфекційний засіб може блокувати дію антибіотиків. Детальніше про це розповідаємо далі.

Корисно Свіжі овочі та зелень з грядки: небезпека – зовсім не в нітратах

Дезінфектор може блокувати дію антибіотиків

Стійкість до протимікробних препаратів – це глобальна проблема. Вона виникає через групу стійких бактерій – патогенів ESKAPE. До них належить бактерії: Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa і Enterobacter. Всі вони існують у природному середовищі і не несуть загрози для здорового людського організму. У клас небезпечних патогени переходять тоді, коли атакують ушкоджений організм та ослаблений імунітет. Це особливо небезпечно для хворого, адже бактерії можуть призвести до пневмонії, сепсису і ранових інфекцій.


Антисептики можуть бути шкідливі / Фото Unsplash

Тому група вчених під керівництвом доктора Франческі Шорт та професора Яна Полсена з Університету Маккуорі вирішила перевірити дію дезінфекційного засобу, який створюють з хлорид бензалконію (BAC). Такі дезінфектори часто продаються під назвою Zefiran або Zefiran forte.

BAC — це біоцидний дезінфекційний засіб, який цінується за те, що він нетоксичний, і тому він широко використовується в охороні здоров'я, безпеці харчових продуктів та сільському господарстві, а також у звичайних побутових продуктах, таких як антибактеріальні серветки, дезінфекційні засоби для ран, очні та вушні краплі,
– пояснює Франческа Шорт.

В ході дослідження виявилось, що BAC може не тільки перешкоджати дії антибіотиків, але й сприяти синтезу резистентних бактерій. Такі негативні дії спостерігали навіть у невеликих кількостях рідини.


Антисептики BAC призводять до росту патогенних мікробів / Фото Unsplash

Цікаво знати Скільки відсотків українців готові пробачити зраду: нове дослідження

Це також різко збільшує частоту появи нових потенційно стійких мутацій,
– пояснюють вчені.

В ході дослідження вчені також змогли вивчити новий препарат, який назвали ібоксаміцином – це синтетичний оксепанопролінамід, який є новим класом антибактеріальних. Такі ліки допоможуть людям, які страждають від стійких до антибіотиків бактерій.