Аскаридоз – це небезпечно: ознаки зараження та способи боротьби
Якщо вас спитають, які істоти – найогидніші, то більшість відповість: таргани, павуки, щури, змії... Може, хтось згадає сколопендру, медузу чи медведку. Але ці створіння або взагалі не шкодять людині, або ефективно знешкоджуються (як-от таргани чи пацюки). Набагато огидніші й небезпечніші – паразити.
Паразити бувають зовнішні – такі, що живуть на поверхні тіла теплокровних: воші, блохи, клопи, кліщі, п'явки. А бувають внутрішні, й оселяються вони в тканинах та внутрішніх органах. Це – найпростіші, деякі членистоногі та гельмінти.
Корисно Глисти – з роботи: 10 найнебезпечніших професій
Гельмінти локалізуються переважно в кишечнику, а тому хворий скаржиться здебільшого на порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Однак із током крові паразити проникають також у печінку, легені, головний мозок, очі. І страждає не лише ушкоджений орган, а організм загалом. Адже його отруюють продукти обміну й розпаду глистів, через що знижується імунітет та загострюються хронічні хвороби.
То що, павук, що ховається в коридорі за шафою, уже не здається вам таким страшним та гидким?
Але повернімося до глистів. Вони бувають різного розміру. Є зовсім крихітні, усього кілька міліметрів завдовжки, і сидять вони тихцем, сподіваючись, що не зауважать їхньої присутності в організмі. А є справжні велетні, які можуть звити ціле кубло, поставивши під загрозу саме життя інфікованого.
Одним із таких небезпечних гельмінтів є аскарида людська. Самці виростають до 30, а самиці – до 35 сантиметрів у довжину. Живляться вони вмістом кишечника та... його слизовою. Оце так новина – і, зауважте, не найгірша! Ці паразитичні черви – живучі та плодючі. Середня тривалість їхнього життя – 11 – 12 місяців, а одна самиця може відкласти до 200 тисяч яєць, які разом із калом виводяться до навколишнього середовища. Так гельмінти забезпечують відтворення свого виду.
Щоб заразитися аскаридами, не потрібно їхати до якоїсь екзотичної країни – достатньо раз не помити руки або з'їсти немите яблуко чи похрумтіти погано помитою морквиною. Аскаридоз – доволі поширене захворювання. Що й не дивно: у помірному кліматі яйця гельмінтів зберігаються в ґрунті... від 7 до 10 років!
Як дізнатися, що у вас – аскаридоз
- Основний симптом аскаридозу – стійкий сухий кашель, який посилюється вночі. Людина почувається втомленою, у неї можуть боліти м'язи діафрагми й живота. Ліки проти кашлю не дають ефекту. Часто інфікований гельмінтами взагалі ліків не приймає, думаючи, що кашляє через куріння. Якщо ж людина не курить, однак часто застуджується (а паразитарні захворювання, як ми знаємо, знижують опірність організму до інфекцій, зокрема респіраторних), то списує кашель на запалення горла. І взагалі, хто з нас час від часу не покашлює?
- У хворого на аскаридоз періодично стаються напади ядухи, як при бронхіальній астмі. Через це лікарі часто ставлять помилковий діагноз і місяцями (якщо не роками) лікують пацієнта від хвороби, якої у нього насправді немає.
- Висипання та свербіж шкіри також можуть сигналізувати про паразитів в організмі.
- Хворі часто скаржаться на біль у животі, розлад травлення (діарею, стійкі закрепи) і метеоризм.
- Іноді розвивається анемія.
- Інфіковані можуть також втрачати вагу.
- Серед інших симптомів: відчуття переповненості шлунка й кишечника (наче живіт "розпирає"), скрегіт зубів, посилене виділення слини, зниження апетиту та кровохаркання.
- Люди з аскаридозом частіше хворіють на респіраторні інфекційні захворювання: фарингіт, тонзиліт, ларингіт.
- Аскарида людська спричиняє набряки, запальні процеси в стінках кишечника, печінці, легеневій тканині, бронхах, гортані, горлі, а також в інших органах, у тому числі в шкірі та головному мозку.
- Токсини, що продукуються цими глистами, негативно позначаються на психоемоційному стані хворих. Аскаридоз проявляється панічними нападами (особливо в темну пору доби), гіперактивністю та порушенням сну. Особливо помітно на глистяну інвазію реагує дитяча нервова система. Заражена аскаридами дитина спить неспокійно, часто прокидається, і взагалі її важко вкласти спати.
Як відбувається зараження
До людського організму яйця аскарид потрапляють через брудні руки, з інфікованою їжею та при вдиханні зараженого пилу в суху, вітряну погоду.
Стінки кишечника для личинок аскариди – не перепона. Вони легко проникають крізь них до кровоносного русла й з током крові прямують до печінки та легень. Через легені пробираються в бронхи, а звідти, через трахею і гортань, – у глотку. Уздовж усього цього "маршруту" розташовуються кашльові рецептори. Личинки їх подразнюють, і людина починає кашляти. Куди паразити діваються з глотки? Ні, через рот вони, на щастя, не проникають назовні. Людина аскарид знову заковтує, і вони знову потрапляють у стравохід, потім у шлунок, звідти – у кишечник, де досягають статевої зрілості, розмножуються і їхнє потомство на стадії яєць виводиться з організму з випорожненнями.
На що важливо звернути увагу: запліднені яйця аскарид стійкі до впливу сонячних променів та морозу. Тож, потрапивши в ґрунт чи воду з фекаліями, вони можуть довго чигати там на свою жертву.Як виявити аскаридоз
Наявність аскарид в організмі підтвердить (або ж виключить) аналіз калу та крові. А щоб отримати достовірні результати, здавати зразки на дослідження потрібно не раніше як через 2 – 3 місяці після появи симптомів зараження – саме стільки триває цикл розвитку паразитів.
Як лікувати хворобу
"Ворміл Фіто" – протиглистний комплекс для всієї родини / Фото Ворміл Фіто
Якщо вам діагностували аскаридоз, доведеться приймати протипаразитарні препарати, діючою речовиною в яких є пірантел, мебендазол або альбендазол. Це лікування буде спрямоване на боротьбу з глистами.
Також лікар може порекомендувати додати в меню лужні продукти, що глистам "не до смаку": часник, гвоздику, чорний кмин, хрін, гарбузове насіння. Крім того, потрібно буде подбати про нормалізацію мікробіому. Детальніше, як діяти при аскаридозі, розповість фахівець.
Проте, навіть пройшовши лікування, майте на увазі: після одужання є ризик захворіти повторно. Щоб цього не трапилося, приймайте "Ворміл Фіто". Це – біологічно активна добавка на основі 16 рослин. Природні гіркоти у складі комплексу справляють глистогінний ефект і поліпшують процеси травлення.
Якщо кишечник – здоровий і функціонує як слід, якщо стан його слизової не викликає нарікань, то личинки аскарид, вилупившись із яєць, що потрапили туди, загинуть – і гельмінтоз не розвинеться. Створити таке несприятливе для паразитів середовище в кишечнику якраз і є завданням "Ворміл Фіто".
Крім того, цей засіб:
- сприяє відходу газів, усуваючи таким чином здуття живота;
- поліпшує апетит;
- зменшує загальну інтоксикацію організму;
- загоює ушкоджену слизову кишечника;
- знижує ймовірність рецидиву аскаридозу.
Приймати рослинний комплекс можна як з лікувальною метою – у складі комплексної терапії, так і для профілактики аскаридозу та інших видів гельмінтозів.
"Ворміл Фіто" підходить і дорослим, і дітям від трьох років. Випускається засіб у двох зручних формах: у вигляді сиропу та в капсулах.