Аналізи на гельмінти: які, кому та коли здавати

11 жовтня 2021, 11:15
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Вважається, що заражених глистами у світі стільки ж, скільки людей з найпоширенішою, першою, групою крові або хворих на атеросклероз у віці 75 років. Саме з внутрішніми паразитами пов'язують ранкову нудоту, здуття живота й відсутність апетиту. Винні гельмінти й у вугрових висипах та застудах. І це через них у нас землистий колір обличчя, головний біль та втома.

Насправді всі ці ознаки можуть указувати на безліч інших хвороб, зокрема інфекційних, або ж сигналізувати про те, що ми ведемо нездоровий спосіб життя й згодом можемо поплатитися за це численними болячками. Проте правда й у тому, що перелічені проблеми можуть бути симптоми глистяної інвазії. Згідно з даними ВООЗ, гельмінтами щороку заражається близько 1,2 мільярда людей у світі – фактично кожен шостий житель планети!

До теми Безсоння, набряки, хронічна втома: як глисти виснажують наш організм

Методи діагностики гельмінтозів: історія і сучасність

Як же дізнатися, що це паразитичні черви влаштували "погром" в організмі, через що він тепер працює з перебоями? На це питання допоможуть відповісти аналізи.

Існує 3 методи діагностики гельмінтозів:

  • мікроскопічне дослідження,
  • серологічне дослідження,
  • молекулярне тестування.

Мікроскопічне дослідження

Зараження кишковими паразитами встановлюється в процесі мікроскопічного дослідження калу. Цей метод дає змогу виявити паразитів на різних стадіях розвитку – яйця, личинки й дорослої особини (або ж її фрагменту), а також оцінити ступінь зараження. Таку діагностику робили років 20 – 30 тому. Може, вам також доводилося здавати кал у коробочці з-під сірників на лабораторне дослідження в поліклініці? Утім, сьогодні аналіз робиться не так, адже, дослідивши лише одну пробу, неможливо дійти однозначного висновку, інфікована людина чи ні.

Гельмінти містяться не в кожній пробі. Їх наявність у калі визначають 2 чинники:

  • Життєвий цикл паразитів. Приміром, цисти найпростіших (неактивна, "спляча" форма паразитів, що дає їм змогу пережити несприятливі умови) виділяються нерегулярно.
  • Інтенсивність інвазії – кількість яєць, що потрапила до організму людини, активність їхнього росту та розмноження, а також сила реакції її імунної системи на глистяну атаку.

Щоб зробити достовірний висновок, потрібно дослідити не одну, а 3 проби при заборі біологічного матеріалу з інтервалом у 2 – 3 дні.

Зверніть увагу!

  • Недоцільним є проведення гельмінтологічних досліджень (а саме аналізу калу) у пацієнтів з підвищеною температурою тіла, при діареї, а також якщо пацієнт протягом останніх двох тижнів приймав протипаразитарні засоби.
  • За 7 – 10 днів до дослідження калу на наявність гельмінтів, пацієнт повинен припинити прийом мінеральних олив, антидіарейних препаратів, антибіотиків.
  • Рекомендується проводити триразове гельмінтологічне дослідження калу на глисти (гельмінтокопроскопію) з інтервалом в декілька днів.

Вимоги до біоматеріалів (калу на кишкових паразитів):

  • Біоматеріал збирають з останньої порції випорожнень.
  • Кал збирають з різних ділянок останньої порції (по 10 – 15 г) в чистий сухий скляний або пластиковий контейнер, щільно закривають кришкою і (бажано теплим) доставляють в лабораторію.
  • Зішкріб на ентеробіоз виконують вранці, в ліжку дитини до ранкового стільця і ​​гігієнічних процедур. Застосовують прозорий вузький скотч, який липкою стороною прикладають до періанальних складок, і потім, цією ж стороною з біоматеріалом приклеюють на чисте сухе предметне скло. Не можна застосовувати будь-яку матову або кольорову липку стрічку.

До теми Свіжі овочі та зелень з грядки: небезпека – зовсім не в нітратах

Якщо в пацієнта спостерігаються клінічні симптоми, характерні для паразитарного захворювання, а мікроскопічне дослідження нічого не показало – лікар, найімовірніше, направить свого підопічного на імуноферментний аналіз, який дає змогу виявити у фекаліях специфічні антигени.

Серологічне дослідження / Фото unsplash

Серологічне дослідження

Під час серологічного дослідження аналізується сироватка крові на наявність антитіл до гельмінтів (аскарид, токсокар, ехінококів, трихінели та інших) – IgM і IgG. Це – високоточний метод діагностики глистяних інвазій, який дає змогу не лише встановити наявність самого збудника, а й визначити фазу захворювання, активність хвороби, а також підтвердити факт повного одужання після пройденого лікування.

Першими у відповідь на глистяні інвазії на 10 – 14 день в крові з'являються антитіла Ig M, пізніше (через 2 тижні) – IgG, які можуть бути присутніми в крові на різних стадіях хронічного аскаридоза. Тому слід рекомендувати аналіз сироватки крові на наявність антитіл до гельмінтів (серологічне обстеження) на 10 – 25 день після можливого зараження, коли імуногенез досить інтенсивний.

Результати серологічних досліджень в більшості лабораторій готові на другий день. У разі сумнівного результату необхідно повторити аналіз через 2 тижні.

Проте й тут є дві погані новини:

  • Людина може позбутися паразитів, тобто цілком одужати, але результати аналізу й кілька років по тому будуть позитивними.
  • При зараженні токсоплазмою (внутрішньоклітинним паразитом, якого ми чіпляємо, як правило, від котів) імунітет може взяти збудника під контроль, однак той залишиться в організмі, і людина багато років житиме з "приспаним" ворогом, навіть не здогадуючись про нього. Але щойно в носія токсоплазми виникне імунодефіцитний стан (наприклад, він захворіє на ВІЛ, рак або після пересадки йому якогось органу почне приймати препарати, що пригнічують імунітет), плачевні наслідки не забаряться.

Ось чому при діагностиці паразитарних захворювань (і не лише їх) надзвичайно важливо правильно інтерпретувати результат лабораторного дослідження. А зробити це може лише лікар.

За відсутності симптомів глистяну інвазію можна виявити за допомогою аналізу сироватки крові / Фото Pexels

Молекулярне тестування

Молекулярне тестування полягає у виявленні ДНК паразитів у біологічному матеріалі: зразках калу, крові, спинномозкової рідини тощо. Ці спеціалізовані тести допомагають діагностувати глистяну інвазію за відсутності її клінічних симптомів або на ранній стадії інфікування, коли організм ще не встиг виробити антитіла проти збудника. Такі тести стають у пригоді, коли необхідно якнайраніше розпочати лікування, щоб запобігти прогресуванню хвороби.

Недоліком останніх двох методів дослідження є їх висока вартість.

Кому обов'язково здавати аналіз на глистяну інвазію

От ми й дійшли до головного запитання.

При появі бентежних симптомів не потрібно бігти до найближчої лабораторії. Зверніться до сімейного лікаря. Він або сам вас лікуватиме, або ж направить до інфекціоніста. Здавати аналізи навмання – марна трата коштів. Адже видів гельмінтів багато – хто зна, які саме у вас? А щоб перевіритися "на всіх глистів" – цілої зарплати може не вистачити. Натомість фахівець окреслить коло підозр і випише направлення на конкретний аналіз.

Зверніть увагу!

  • При аскаридозі яйця у фекаліях можна виявити через 2,5 – 3 місяці з моменту зараження!
  • Повторні аналізи проводяться не раніше, ніж через 14 днів після проведеного лікування.

Єдиний випадок, коли є сенс провести тотальне дослідження за відсутності скарг та симптомів, – при поверненні з тропічних країн. Проте навіть у такому разі треба звернутися до лікаря, а не радитися з доброзичливцями без медичної освіти на тематичних інтернет-форумах.

Ворміл Фіто – рослинний комплекс для всієї родини / Фото Ворміл Фіто

Після проведеного медикаментозного лікування вразлива слизова шлунка і кишечника, печінку і жовчний міхур потребуватимуть додаткового захисту. І тут на допомогу прийде біологічно активна добавка Ворміл Фіто, що ефективно відновлює функції травної системи, порушені внаслідок глистяної інвазії.

Натуральний засіб на основі лікарських рослин покращує перистальтику кишечника, сприяє виведенню газів і сприяє відтоку жовчі, у результаті чого автоматично налагоджується робота печінки.

Ворміл Фіто можна приймати й профілактично. Щойно до кишечника потраплять яйця глистів, природні гіркоти заблокують їхній розвиток – вони не зможуть перетворитися на личинок, а личинки своєю чергою не перетворяться на дорослих особин. Далі організм уже сам подбає, як позбутися нежиттєздатних паразитів.

Випускається біологічно активна добавка у двох зручних формах: як сироп і в капсулах. Приймати її можуть не лише дорослі, а й діти починаючи із шести (капсули) або навіть і з трьох років (сироп). Хоча Ворміл Фіто є не лікарським засобом, придбати його можна виключно в аптеках.

У питаннях лікування діагностованої хвороби завжди довіряйте лікареві. А от профілактика – завдання, передусім, ваше. Подбайте про неї – придбайте Ворміл Фіто! І, звісно, дотримуйтеся правил особистої гігієни.