Топ-8 стереотипів про глистів: що – міф, а що – правда

22 листопада 2021, 11:57
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

В інтернеті можна знайти багато інформації про паразитарні хвороби. Проте не все, що ми дізнаємося, – правда.

Розберімося ж, які популярні твердження відповідають дійсності, а які є шкідливими вигадками. 

Читайте також Справжня небезпека: чи може домашня тварина заразити людину COVID-19

1) "Якщо кіт чи собака домашні, їм не треба проводити протигельмінтну терапію"

Міф! Домашнім тваринам профілактичну дегельмінтизацію проводити необхідно регулярно – кожні 3 місяці. Звісно, не всі види глистів, що оселилися в організмі чотирилапого, передаються його господарям. Однак ризикувати не варто. Крім того, заражений гельмінтами, ваш улюбленець частіше хворітиме й проживе менше, аніж міг би, адже при глистах вакцинація не захистить його повною мірою від небезпечних інфекцій.

2) "Дитина погано спить уночі й розчісує задній прохід Отже, у неї – гострики"

 Якщо дитина скрегоче зубами, то це може сигналізувати про паразитарне захворювання / Фото Pixabay

Правда! Неспокійний сон і свербіж в області заднього проходу – типові ознаки ентеробіозу. Утім, здебільшого гельмінтози мають неспецифічні симптоми. Приміром, якщо дитина скрегоче зубами, то це може сигналізувати як про паразитарне захворювання, так і про стресову напругу, яку дитячий організм намагається скинути через бруксизм (скрегіт зубами).

Так само й блідість шкіри та темні кола під очима свідчать про анемію, але не обов’язково спричинену паразитичними червами.

3) "Кашель – це симптом захворювання дихальних шляхів. Глисти тут ні до чого"

Міф! Якщо у вас аскаридоз, у період міграції личинок, коли вони з током крові проникнуть до легеневої тканини, а звідти – у бронхи, трахею, гортань і глотку, ви обов'язково кашлятимете, адже паразити, переміщаючись, подразнюватимуть кашльові рецептори.

4) "Треба їсти гарбузове насіння та часник. Глисти їх не люблять"

 Існує ціла низка продуктів із "глистогінним" ефектом / Фото Pixabay

Правда! Існує ціла низка продуктів із "глистогінним" ефектом. Серед них – яблучний оцет, чорний кмин, куркума, гвоздика, часник, цибуля. Однак самі по собі ці продукти "погоди не роблять". Якщо паразити вже є в організмі, то, щоб їх знешкодити, доведеться приймати синтетичні ліки. Та й для повноцінної профілактики цих продуктів недостатньо.

До теми Що їсти, щоб побороти глистів: харчова складова протиглисної терапії

Найкраща профілактика гельмінтної інвазії:

  1. Мити руки з милом.
  2. Мити овочі-фрукти перед споживанням.
  3. Піддавати продукти належній термічній обробці.
  4. Приймати біологічно активну добавку "Ворміл Фіто". Це – рослинний комплекс на основі 16 рослин. Природні гіркоти в їхньому складі створюють у кишечнику середовище, у якому паразити гинуть на стадії личинок, а отже, не мають шансів залишити по собі численне потомство у вашому організмі.


  Рослинний протиглисний комплекс на основі 16 рослин / Фото Ворміл Фіто 

5) "Щоб виявити гельмінтів, достатньо один раз здати кал на аналіз"

Міф! Навіть якщо ви інфіковані паразитами, їхніх яєць у фекаліях може й не виявитися. Тож кал треба здавати тричі (і обов'язково свіжий). Перевіряється також кров на наявність антитіл до гельмінтів. Якщо в пацієнта – типові ознаки глистяної інвазії й дослідження крові та випорожнень це підтверджують, лікар установлює діагноз і призначає медикаментозне лікування.

6) "Глист може сягати... 10 метрів завдовжки"

Правда! Цестоди, або стрічкові (стьожкові) гельмінти, виростають до кількох метрів:

  • свинячий ціп'як – до 2 – 4 метрів;
  • бичачий – аж до 6 – 10 метрів.

Вражені? Ще б пак!

Людина інфікується личинками цих паразитів, споживаючи сире м'ясо або без належної термічної обробки. А ще – через брудні руки. Тому:

  • Ніколи не куштуйте сирий м'ясний фарш.
  • Виділіть для обробки м'яса окреме кухонне приладдя (ножі, дошки).
  • Зберігайте сире м'ясо в холодильнику окремо від інших продуктів (особливо від готових страв).
  • Закінчивши приготування, ретельно мийте руки в теплій воді з милом.

7) "У мене вдома чисто, тож глисти мені не загрожують"

Міф! Гельмінти – повсюди! Ви натискаєте кнопку виклику ліфта, торкаєтеся поручнів у транспорті, берете кошик у супермаркеті – і на ваших руках уже є личинки глистів. А більшість внутрішніх паразитів передається саме фекально-оральним шляхом, тобто через брудні руки. Отже, гігієна рук – це головне правило профілактики не лише ГРВІ, а й гельмінтних інвазій. Важливо також, щоб організм мав опірність до паразитів. Що це означає?

Понад 60% вашої імунної системи припадає... на слизову кишечника. Гельмінти її пошкоджують, окрім того, продукують токсини, що поволі отруюють ваш організм. Відновити пошкоджену слизову кишечника й усунути інтоксикацію допомагає "Ворміл Фіто". Цю біологічно активну добавку можна застосовувати як із лікувальною метою – під час комплексної терапії, так і для профілактики. Засіб можуть приймати й дорослі, і діти. Випускається він у вигляді сиропу та в капсулах.


 

8) "Усю зелень потрібно ретельно мити"

Усю зелень потрібно ретельно мити / Фото Pixabay

Правда! Головна мета паразитів – забезпечити існування свого виду. Для цього їм потрібно: а) вижити; б) дати потомство. Яйця гельмінтів роками чекають слушної нагоди в навколишньому середовищі, здебільшого в ґрунті, і з часточками землі потрапляють на вашу кухню – на брудній моркві-картоплі, на пучках кропу та петрушки. І якщо коренеплоди ви зазвичай миєте довго й старанно, використовуючи щітку, то зелень лиш злегка споліскуєте водою – так, наче не миєте, а освіжаєте, щоб листочки розправилися. Це – велика помилка, адже якраз на листочках повно яєць глистів!

Треба ретельно промивати зелень у проточній воді, "розпушуючи" її так, як розпушують волосся, коли його сушать феном. А після цього замочують на 10 – 15 хвилин у воді, підкисленій оцтом, лимонним соком чи лимонною кислотою. Так глистам перекривається ще один шлях до вашого організму.

Отже, дотримуйтеся правил гігієни, їжте корисні продукти й будьте здорові!